На базі Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського відбулася науково-краєзнавча конференція з міжнародною участю «Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина: історія та сучасність». Зібрання було присвячене 150-річчю заснування НТШ. Його організаторами виступили Тернопільський осередок Наукового товариства імені Шевченка та Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека.
Зважаючи на дію воєнного стану та прагнучи максимально забезпечити рівень особистої безпеки учасників, було передбачено проведення наукового форуму в змішаному форматі, а заявлені доповідачі та зацікавлені особи могли долучитися до роботи конференції в онлайн-режимі.
Від імені організаторів до учасників звернувся Михайло Андрейчин, академік НАМН України, доктор медичних наук, професор, дійсний член НТШ, завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами ТНМУ імені Івана Горбачевського, голова Тернопільського осередку НТШ, який у вступному слові вказав на важливу роль цієї організації в історії розвитку української науки та культури, у збереженні й розвитку мови, утвердженні національної самосвідомості, становленні української державності.
З вітальним словом до присутніх звернулися: о. Андрій Говера, який передав вітання та благословення архієпископа й митрополита Тернопільсько-Зборівського УГКЦ Василія Семенюка, академік НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. Підстригача, дійсний член НТШ, голова НТШ в Україні Роман Кушнір, депутат Тернопільської обласної ради, голова постійної комісії з питань духовності, культури, свободи слова та інформації Михайло Тимошик, директорка департаменту культури та туризму ТОВА Світлана Байталюк.
Учасників конференції привітав ректор ТНМУ ім. Івана Горбачевського Михайло Корда, доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, дійсний член НТШ. Очі-льник нашого університету зазначив, що Наукове товариство імені Шевченка було, по суті, першою українською національною академією наук, рушійною силою української науки наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, відіграло вирішальну роль у становленні українців як нації. Михайло Михайлович також вказав на зреалізовану історичну місію товариства, адже НТШ не лише розвивало науку, але й впроваджувало її у світовий та європейський контекст. Ректор ТНМУ звернув увагу присутніх на глибоку символічність історії НТШ, що яскраво демонструє тяжіння сходу та заходу України до єдиного цілого, висловив радість з приводу того, що ювілейний науковий форум відбуваються саме в медуніверситеті, професорсько-викладацький склад якого має значні здобутки в науковій галузі, а сам виш посідає чільне місце у світових рейтингах. Михайло Корда побажав учасникам здоров’я, сили, наснаги, творчих здобутків, миру й перемоги.
Активним членам ТО НТШ вручили грамоти Тернопільської обласної ради. За вагомий внесок у розвиток науки та культури України пам’ятними медалями нагороджено ректора ТНМУ Михайла Корду, а також проректора з наукової роботи Івана Кліща, професора Василя Копчу та інших.
Основними темами конференції були: становлення й розвиток Наукового товариства імені Шевченка та специфіка його функціонування впродовж півторастолітнього періоду; суспільне, науково-культурне, націєтворче значення НТШ у синхронічному та діахронічному вимірах. Йшлося й про визначних тернополян і мешканців Тернопільщини, зокрема Патріарха Йосипа Сліпого, етнографа, фольклориста та мовознавця, багатолітнього секретаря НТШ в Україні Володимира Гнатюка, видатного фізика Івана Пулюя, письменника Богдана Лепкого, та їхній внесок у розбудову першої української наукової інституції. Окрема доповідь була присвячена історії створення та здобуткам Тернопільського обласного осередку НТШ.
З доповідями виступили також представники нашого університету. Так, Михайло Андрейчин, академік НАМН України, доктор медичних наук, професор, дійсний член НТШ, голова Тернопільського осередку НТШ, виголосив програмну доповідь «Славні та трагічні сторінки історії Наукового товариства імені Шевченка», визначив найважливіші етапи розвою організації, виділив та окреслив індивідуальний внесок її найактивніших діячів і вказав на виняткову роль НТШ у формуванні та утвердженні національно-державницьких ідей. Олена Проців, директорка бібліотеки ТНМУ, розповіла учасникам конференції про громадську та наукову діяльність Івана Горбачевського, дійсного члена НТШ, окресливши життєвий шлях видатного вченого, уродженця Тернопільщини, чиє ім’я носить наш університет, наголосила на тих славних сторінках його біографії, що безпосередньо пов’язані з НТШ.
У роботі конференції взяли участь майже 200 учасників – учених, краєзнавців, фахівців у сфері культури з України, США та Польщі, викладачів і студентів ТНМУ й інших тернопільських вишів. Було заслухано 20 доповідей.
За результатами конференції прийняли резолюцію, яка містить чіткі й конкретні рекомендації щодо стратегії розвитку Тернопільського осередку НТШ, визначення найважливіших напрямків подальших наукових студій, видавничої справи, популяризації його діяльності.
Організатори конференції висловили щиру подяку всім доповідачам та учасникам наукового зібрання за участь й активну співпрацю.
Ігор ГАВРИЩАК,
доцент кафедри української мови ТНМУ
Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА